Chirurgia Plastyczna Laseroterapia

Czy usuwanie znamion barwnikowych jest bezpieczne?

Znamiona na ciele bywają źródłem niezadowolenia wielu osób. Dzieje się tak głównie ze względów estetycznych, ponieważ rzadko kiedy zdarza się, że dodają urody. Jednak nie to jest głównym powodem, dla którego kobiety decydują się na zabieg. Znamiona barwnikowe stanowią zagrożenie dla życia. W takich przypadkach pojawia się pytanie, czy usuwanie znamion barwnikowych jest bezpieczne w każdych warunkach.

Usuwanie znamion barwnikowych, a ciąża

Nie bez powodu pytanie o bezpieczeństwo zabiegu usuwania znamion zadają sobie głównie kobiety ciężarne – są one narażone na nowotwór skóry o wiele bardziej niż inni. Dzieje się tak pod wpływem ciążowych hormonów, które sprawiają, że nawet najmniejsze znamiona barwnikowe mogą stać się przyczyną czerniaka.

Jeśli znamię stanowi potencjalne zagrożenie dla przyszłej matki i jej dziecka, wtedy przeprowadzana jest seria odpowiednich badań oraz zbieranie opinii od lekarzy. Na podstawie zebranych za i przeciw określa się, czy usuwanie znamion barwnikowych jest bezpieczne. Zakazane jest przeprowadzanie zabiegu na początku ciąży, czyli do 12 tygodnia. Miejscowe znieczulenie może być wtedy zbyt dużą ingerencją w organizm ciężarnej. Natomiast już po 4 miesiącu ciąży, kiedy narządy dziecka są ukształtowane, usuwanie znamion barwnikowych staje się koniecznością w przypadku, gdy dermatolog jasno stwierdzi, że pieprzyk przybrał niebezpieczną postać. Dobrą informacją jest fakt, że po ciąży również nie ma już przeciwwskazań. Na pytania kobiet, jak się ma do siebie znieczulenie przy zabiegu, a karmienie piersią, odpowiedź jest jedna: nie ma żadnych przeciwwskazań.

Pieprzyki u dzieci i niemowląt

Czy usuwanie znamion barwnikowych jest bezpieczne również u dzieci? Czasem dochodzi do sytuacji, że u najmłodszych konieczne jest wykonanie zabiegu ze względu na zdrowie. Większość znamion nie stanowi zagrożenia i wymaga jedynie czujnych obserwacji. Jednak w przypadku stwierdzenia przez dermatologa, że pieprzyk może przekształcić się w nowotwór skóry, należy bezzwłocznie wykonać zabieg. Nie ma ku temu przeciwwskazań. Usunięcie możliwe jest już w pierwszych tygodniach po urodzeniu.

Jak długo trwa gojenie i jaką metodę wybrać?

W zależności od metody gojenie może trwać od kilku dni do nawet paru tygodni. W przypadku wybrania chirurgicznego usuwania znamion barwnikowych należy liczyć się z tym, że po zabiegu zostaniemy z raną, która goić będzie się o wiele dłużej. Nie ominie nas też zdejmowanie szwów po upływie około 5-7 dni.

Szybszą metodą jest laserowe usuwanie znamion barwnikowych, co polecane jest tym, którzy na zabieg decydują się ze względów estetycznych. Wtedy gojenie przebiega sprawnie, bez otwartej rany i pobytu w szpitalu. Dla osób wykonujących zabieg ze względów zdrowotnych jest to jednak metoda niewskazana. Usuwanie laserem, a badanie histopatologiczne to dwie niemożliwe do połączenia kwestie. Badanie to jest konieczne w przypadku zagrożenia nowotworem, jednak do jego wykonania potrzebne jest chirurgiczne wycięcie pieprzyka i oddanie go jako materiału do badań.

O Autorze

Magda

Witaj! Nazywam się Magda, dołącz do mnie tu na Nowa Uroda, co tydzien nowe artykuły o Medycynie Estetycznej, zabiegach upiększających, makijażu, oraz zdrowego stylu życia.

Dodaj Komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

64 + = 68