Uśmiech

Odbudowa Zęba – Na czym polega?

Odbudowa Zęba
Odbudowa Zęba

Odbudowa Zęba

Zęby świadczą o zdrowiu i urodzie każdego człowieka. Dzięki nim możemy jeść, rozdrabniać pokarm we właściwy sposób. Zęby pokazujemy w uśmiechu, dając sygnał otoczeniu: jesteśmy szczęśliwi. Zęby po leczeniu kanałowym często wymagają odbudowy, czyli rekonstrukcji – spora część tkanek twardych została utracona lub zniszczona, bo taki ząb został opracowany – tak mówią o tym procesie dentyści. Do kanałów potrzebne było dojście.

Po zakończeniu leczenia kanałowego korona zęba jest prawie pusta w środku. Jeżeli dentysta stwierdzi, że ścianki boczne zęba są wystarczająco mocne i stabilne, to decyduje o potrzebie wypełnienia zęba – zazwyczaj jest to wypełnienie kompozytowe.

Jeśli jednak nie jest to możliwe to wówczas wykonuje się koronę protetyczną porcelanową, inaczej nazywaną ceramiczną. Korona musi opierać się na czymś i taką solidną podstawą jest metal lub stop złota i platyny. W ten sposób możliwa jest odbudowa zęba, z którego został jedynie korzeń, a korony w ogóle już nie ma. Innym rozwiązaniem są uzupełnienia nazywane inlay oraz onlay, wykonywane z odcisku przez protetyków. Ich zaletami są dokładność i trwałość. Wykonywane są z porcelany, kompozytu lub złota.

Po zakończeniu leczenia kanałowego lekarz endodonta kieruje pacjenta do stomatologa, a ten ostatni rozmawia z pacjentem i realizuje leczenie. Najgorzej dzieje się, gdy po leczeniu kanałowym ząb zabezpieczany jest jedynie opatrunkiem, a ścianka zęba nagle się odłamuje. Wówczas jedyną możliwością jest zastosowanie wkładu konorowo-korzeniowego oraz korony porcelanowej. Wkładu kompozytowego lub inlay nie można wówczas już zastosować.

Ząb po odbudowie może służyć nawet dziesięć lat – kluczem jest odpowiednia higiena jamy ustnej (mycie zębów 2-3 razy dziennie) oraz częste wizyty u dentysty (co pół roku lub rok). Gdy przestrzega się tych zasad to zrekonstruowanym zębem można cieszyć się przez długie lata.

Najtańszą możliwością, gdy już nie mamy zęba, a chcemy uzupełnić ten brak i mieć niedrogą usługę, jest miniproteza akrylowa, czyli imitacja zęba z akrylową koroną. Mocuje się ją na zębach z użyciem klamerek i nie jest to rozwiązanie stałe, miniprotezę można wyjmować. Haczyki są widoczne, dlatego nie należy uśmiechać się zbyt szeroko. Jest to tania metoda – kosztuje około 300-400 złotych. Wadą jest pewne poczucie dyskomfortu – zębem nie można gryźć i trzeba uważać, aby był dobrze włożony i stabilnie się trzymal.

Cennik Odbudowy Zęba

Zabiegi stomatologiczne nie są tanie, już zwyczajna wizyta u dentysty kosztuje od 100 do 200 złotych, co jest całkiem sporą kwotą. Zastosowanie Inlay kosztuje ok. 300-350 złotych – gdy jest to rozwiązanie kompozytowe. Gdy wybrany zostaje Inlay porcelanowy to koszt sięga 600 złotych. Wykonanie korony kosztuje od 500 do 2000 złotych, implant natomiast wymaga wydatkowania od 7000 do 10 000 złotych. Są to ogromne ceny i nie każdego pacjenta stać na wydatkowanie takich kwot. Jednak Inlay można wykonać – 600 złotych jest kwotą niezbyt niską, ale możliwą do wydatkowania, a część gabinetów proponuje rozłożenie płatności na korzystne raty. Odbudowa zęba na ćwiekach z włókna szklanego kosztuje od 250 do 800 złotych – w zależności od gabinetu oraz miasta – już w samej Warszawie różnice są spore – w małym gabinecie wydamy 250 złotych, a w dużym centrum stomatologicznym nawet 800 złotych. We Wrocławiu rozpiętość jest większa – od 320 do 1000 złotych.

Czy warto odbudować ząb?

Zdecydowanie tak, ponieważ alternatywą jest ekstrakcja, wyrwanie zęba, a to zawsze każdy zdąży zrobić. Odbudowany ząb jest mocny oraz wystarcza na długie lata i można cieszyć się mocnym, odnowionym uzębieniem. A to jest przecież bezcenne.

Podsumowując, odbudowa zęba jest zabiegiem zalecanym, uzupełnieniem zęba zniszczonego przez próchnicę jest zabiegiem ważnym dla zdrowia i estetyki. Zęby mają funkcję użytkową oraz estetyczną – brak zębów, ich szary lub żółty kolor wpływa ujemnie na wygląd człowieka. Elegancki, zdrowy i zadbany człowiek powinien mieć zdrowe, odbudowane zęby. Dbać o nie i rekonstruować je, a nie decydować się pochopnie na wyrwanie zęba. Na ekstrakcję zawsze jest czas, a odbudowa może dać nam zęby, których używać będziemy przez długie lata. Poza tym wstawienie implanta lub protezy jest zabiegiem drogim, na który nie każdą osobę stać, dlatego warto zastanowić się przez chwilę nad sensownością takiej operacji.

O Autorze

Magda

Witaj! Nazywam się Magda, dołącz do mnie tu na Nowa Uroda, co tydzien nowe artykuły o Medycynie Estetycznej, zabiegach upiększających, makijażu, oraz zdrowego stylu życia.

Dodaj Komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

− 2 = 2