Chirurgia Plastyczna Laseroterapia

Metody usuwania znamion ” pieprzyków ” barwnikowych

Osoby, których znamiona mają cechy wskazujące na konieczność ich usunięcia, jeszcze przed dokonaniem zabiegu stają przed trudnym wyborem metody usuwania znamion “pieprzyków” barwnikowych. Pojawia się pytanie – którą z metod wybrać oraz czym różnią się one od siebie?

Usuwanie znamion laserem CO2

Zabiegi laserowe wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, a czas ich trwania nie przekracza kilkudziesięciu minut. Są dobrą alternatywą dla usuwania znamion barwnikowych u chirurga, ponieważ nie pozostawiają otwartej rany oraz nie wiążą się z pobytem w szpitalu. Światło lasera dociera do tkanek miękkich z niezwykłą precyzją, nie zagrażając otaczającym zmiany skórne tkankom. Po wykonanym zabiegu na skórze pozostaje strupek, który odpada po około 2-3 tygodniach, nie pozostawiając za sobą blizn. Jedynie w przypadku dużych znamion barwnikowych istnieje prawdopodobieństwo, że lekka blizna może pozostać.

Chirurgiczne metody usuwania znamion ” pieprzyków ” barwnikowych

Proces gojenia w przypadku chirurgicznej metody usuwania znamion “pieprzyków” barwnikowych jest dłuższy niż laserem CO2. Z pewnych względów często jednak konieczny. Jeśli znamię staje się zagrożeniem dla zdrowia lub życia pacjenta, lekarz podejmuje decyzję o usuwaniu u chirurga, ponieważ tylko w ten sposób uzyskuje możliwość wykonania badania histopatologicznego i wyeliminowania niebezpieczeństw związanych z usuwaniem zmiany nowotworowej. Ma to miejsce w przypadku dużych znamion barwnikowych, które najczęściej stanowią zagrożenie. Wykonana operacja wiąże się jednak z użyciem skalpela, co skutkuje założeniem szwów i bardzo często również pozostawieniem po sobie blizn.

Zamrażanie ciekłym azotem

Jest to coraz rzadziej stosowany sposób, którego popularność spadła zaraz po zastosowaniu metody usuwania znamion “pieprzyków” barwnikowych laserem CO2. Zamrażanie ciekłym azotem nie daje gwarancji pełnego bezpieczeństwa i bardzo często naraża na powstawanie nieestetycznej blizny po zabiegu. Nie jest też metodą preferowaną przez lekarzy, ponieważ (podobnie jak usuwanie laserem) nie daje możliwości wykonania badania histopatologicznego. Jedynym argumentem, który przekonuje do krioterapii, jest cena –  niższa od laserowego.

Metoda elektrokoagulacji

Elektrokoagulacja jest zastosowaniem działania prądu elektrycznego w leczeniu zmian skórnych. Usuwanie znamion metodą elektrokoagulacji następuje poprzez ciepło, które uszkadza białka zlokalizowane w tkance. Temperatura potrafi sięgać nawet 200 stopni, co gwarantuje natychmiastowe usunięcie znamion barwnikowych, jednak wiąże się z odczuwalnym bólem w trakcie zabiegu. W celu jego łagodzenia stosowane jest znieczulenie miejscowe. Elektrokoagulacja jest podobnie, jak zamrażanie ciekłym azotem rzadziej stosowaną metodą.

Pozbywanie się zmian skórnych falami radiowymi

Ostatnia z metod usuwania znamion “pieprzyków” barwnikowych polega na zastosowaniu fal o częstotliwości radiowej. Na wstępie należy zaznaczyć, że jest to kolejna metoda, która nie pozwala na wykonanie odpowiedniego badania lekarskiego i niesie za sobą w przypadku dużych znamion barwnikowych możliwe powikłania. Choć na efekty nie trzeba długo czekać i w większości przypadków zauważalne są od razu, to ryzyko wystąpienia blizny po usuwaniu falami radiowymi jest jednak spore.

O Autorze

Magda

Witaj! Nazywam się Magda, dołącz do mnie tu na Nowa Uroda, co tydzien nowe artykuły o Medycynie Estetycznej, zabiegach upiększających, makijażu, oraz zdrowego stylu życia.

Dodaj Komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

61 − = 54