Uśmiech

Leczenie Kanałowe Zęba – Co to Jest?

Leczenie Kanałowe Zęba
Leczenie Kanałowe Zęba

Leczenie Kanałowe Zęba

Leczenie kanałowe konieczne jest, gdy ząb lub zęby niszczy próchnica. Zaniedbany stan zapalny mści się srogo na niedbałym pacjencie. Dziura sięga do tzw. miazgi, w której znajdują się nerwy. Bakterie dostają się wówczas do nerwów i powodują zapalenie miazgi zębowej. Ząb jest wtedy bardziej wrażliwy i podatny na zmieniającą się temperaturę, a pod koniec tej fazy boli. Niedawno jeszcze zęby zatruwano i czekano, aż nerw obumrze. Zabieg był bolesny, a pacjent cierpiał z powodu bólu nawet kilka dni po zatruciu zęba.

Obecnie leczenie kanałowe wykonuje się w warunkach znieczulenia miejscowego – najpierw otwierana jest komora zęba przez borowanie, z zęba usuwa się miazgę i ostatecznie czyści kanały. Gdy dentysta ma odpowiednie przygotowanie, kwalifikacje, wykształcenie i doświadczenie, to wówczas leczenie kanałowe powinno być bezbolesne. Skuteczne znieczulenie, precyzyjne instrumenty oraz mikroskopy wspomagają leczenie kanałowe. Poza tym obecnie stosowane znieczulenie jest o wiele bardziej skuteczne i o wiele lepiej zagłusza ból. Często martwy nerw nie czuje bólu. Oczywiście należy pamiętać o zróżnicowanych progach bólu, to, co dla jednego pacjenta jest bezbolesne, innemu sprawia spore cierpienie.

Po leczeniu kanałowym pacjenci mogą nadal czuć nadwrażliwość i bolesność. Zabieg jest inwazyjny, podrażnia dziąsła, kości i nerwy. Czasu potrzeba sporo na całkowite wyleczenie, poza tym nacisk, ucisk przy gryzieniu pokarmów oraz zmiany temperatury mogą sprawiać dyskomfort. Można go jednak zmniejszyć lub usunąć dzięki lekom przeciwbólowym kupionym bez recepty.

Dlaczego trzeba leczyć ząb kanałowo? Jeśli pacjent zrezygnuje z leczenia kanałowego, wówczas możliwe są dalsze powikłania. Bakterie mogą zarażać inne zęby, przedostawać się do innych części ciała oraz powodować opuchliznę twarzy. Jest to bardzo zły objaw.

Pomocne Zatrucie Zęba?

Zatrucie zęba, o którym już wspominaliśmy w tym tekście, jest bardzo pomocną procedurą. Częściej używana jest neutralna nazwa dewitalizacja, czyli odebranie funkcji życiowych zębowi. Polega ono na uśmierceniu nerwu, który jest w głębi zęba. Zakażony nerw sprawia bardzo silny ból, który odczuwa się wyjątkowo mocno w zębie. Nerw jest zakażony, a dzięki otwarciu komory zęba, wypełnieniu jej odpowiednią substancją, nazywaną często trutką, która powoduje obumarcie nerwów, możliwe jest leczenie.

Substancja używana do zatrucia zęba nazywana jest para formaldehydem. Substancja ta pomocna w leczeniu kanałowym ma jednak pewne wady: jest wysoce toksyczna, ma działanie rakotwórcze, zmienia tkanki organizmu i uśmierca niektóre komórki. Jest to zatem niebezpieczna substancja. Gromadzi się także w wątrobie, płucach oraz mózgu. Jednak obecnie zatrucie, chociaż przydatne, powoli odchodzi w przeszłość, wypierane przez nowoczesne znieczulenie.

Ból jest mniejszy albo nie ma go wcale. Poza tym, jeśli nerw jest martwy to nie trzeba stosować zatrucia. Wtedy wystarczy usunięcie chorej miazgi oraz oczyszczenie wnętrza zęba. Jeśli jednak ząb nadal jest żywy, a znieczulenie mało skuteczne, to zatrucie nadal jest stosowane.

Zabieg zatrucia przeprowadza się u pacjentów w różnym wieku, także u dzieci. Mimo że substancja zatruwa często mózg, nerki, płuca, węzły chłonne. Najbardziej niebezpieczna jest sytuacja, gdy trutka przedostanie się przewodem pokarmowym głębiej. Jednak zaletą tej substancji są łatwość aplikacji oraz jej wysoka skuteczność.

Podsumowując, leczenie kanałowe jest sygnałem, że pacjent dopuścił do poważnych zaniedbań w higienie jamy ustnej oraz nie dbał o odpowiednią profilaktykę. Tymczasem i higiena, i profilaktyka są znacznie tańsze i przekładają się na lepsze samopoczucie oraz korzystniejszy wygląd zębów. Poza tym pozwalają uniknąć wydatków: leczenie kanałowe kosztuje od 300 do 800 złotych. Jest to spora kwota i można ją wydać znacznie lepiej, na przykład na wycieczkę lub atrakcyjny weekend.

O Autorze

Magda

Witaj! Nazywam się Magda, dołącz do mnie tu na Nowa Uroda, co tydzien nowe artykuły o Medycynie Estetycznej, zabiegach upiększających, makijażu, oraz zdrowego stylu życia.

Dodaj Komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

2 + 8 =