Uśmiech

Leczenie Endodontyczne Zęba

Leczenie endodontyczne zęba
Leczenie endodontyczne zęba

Leczenie Endodontyczne?

Endodoncja jest bardzo pomocnym zabiegiem stomatologicznym. Jest to leczenie kanałowe zębów nazywane także leczeniem przewodowym. Można je wykonać podczas jednej wizyty w klinikach posiadających najbardziej nowoczesny sprzęt, w innych leczenie trwa trzy-cztery wizyty – na pewno nie krócej. Kanały zęba wypełnia się szczelnie płynną gutaperką, substancją całkowicie obojętną. Dzięki takiemu leczeniu uratować można zęby zagrożone usunięciem i podnieść komfort funkcjonowania każdego pacjenta.

Zabieg wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym, które ogranicza lub uśmierza całkowicie ból. Nawet osoby cierpiące na dentofobię nie powinny się obawiać takiego zabiegu.

Leczenie Endodontyczne – Etapy leczenia kanałowego

Leczony ząb jest odseparowany od pozostałych zębów za pomocą koferdamu. Daje ona poczucie komfortu każdemu pacjentowi. Mikrosilnik endodontyczny jest używany do leczenia. Elektroniczny endometr wyznacza długość kanałów. Kanały wypełnia się gutaperką, a później odbudowuje się ząb dzięki włóknu szklanemu i wypełnieniom kompozytowym. Korona pełno-ceramiczna osłoni i uszczelni cały ząb. Wszystkie etapy zabiegu są monitorowane. Takie zabiegi przeprowadzane są w najbardziej nowoczesnych gabinetach stomatologicznych.

Leczenie Kanałowe może uratować ząb. Bez leczenia zębów może być tak że uszkodzony ząb będzie musiał być usunięty.

Czy leczenie kanałowe boli

Pacjenci boją się leczenia kanałowego, ponieważ dla pewnych osób było ono bolesne i trwało przez dłuższy czas, wymaga co najmniej kilku wizyt u dentysty. Z wnętrza zęba usuwa się martwą miazgę. Przestrzenie między zębami wypełnia się na stałe materiałem leczniczym. Wiele osób skarży się na ból przy zatruwaniu nerwy zęba. Znieczulenie miejscowe nie działa tak samo dla wszystkich. Jedni czują ból związany z zabiegiem, inni czują minimalny dyskomfort.

Zapalenie miazgi objawia się nagłym, pulsującym bólem, który potrafi zatruć życie i zmęczyć każdego człowieka, sprawić, że nawet osoba nienawidząca chodzenie do dentysty prędzej uda się do takiego specjalisty. Ubytek próchnicowy rozwija się i powiększa, jeśli mimo objawów nie zaczyna się leczenia, to ból mija, ale zapalenie rozwija się po cichu i podstępnie niszczy ząb. Często usuwa się chory korzeń i zastępuje go po jakimś czasie sztucznym korzeniem.

Ból zęba po leczeniu kanałowym

Jeżeli odczuwasz jakiś ból lub bolesność po zabiegu, jest to całkiem normalne. W takim przypadku dobrze jest przyjmować jakiś lek przeciwzapalny na receptę, takie leki pomagają zmniejszyć dyskomfort. Większość ludzi może powrócić do normalnego trybu życia następnego dnia. Natomiast, jeżeli po kilku dniach dalej odczuwamy ból trzeba będzie się wybrać jeszcze raz do dentysty, aby upewnić się, że nie ma zakażenia. Pacjent może być podany rentgenie dentystycznym który pomoże dokładnie zobaczyć jaka jest przyczyna bólu zęba. Po zabiegu leczenia kanałowego, regularna kontrola stomatologiczna jest konieczna. Dla dorosłych, to oznacza dwie wizyty w skali roku.

Ile kosztuje leczenie kanałowe, Jaka jest Cena?

Koszt leczenia kanałowego może być dość wysoki i wynosić około 300-600 złotych. Jednak zabieg ten jest niezbędny i bez niego nie ma mowy o bezpiecznym i komfortowym funkcjonowaniu. Każdy człowiek potrzebuje pomocy w postaci leczenia.

Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?

Leczenie kanałowe jest konieczne, bez jego zastosowania pacjenta czeka ekstrakcja, czyli rwanie zęba. Rwanie zęba może być bolesne oraz niepożądane, nie każdy pacjent chce poddać się leczeniu kanałowemu, ale groźba ekstrakcji wymusza takie leczenie. Pacjent zawsze może porozmawiać przed rwaniem zęba z lekarzem dentystą. Lepiej jest leczyć ząb i odbudować go protetycznie. Każdy ząb powinien być odbudowany protetycznie. Zachowanie własnego zęba gwarantuje komfort funkcjonowania – można czyścić zęby nitką dentystyczną, można dbać o zęby w sposób pożądany: szczotkować je, płukać płynem dentystycznym. Wyrwanie zęba ma poważne konsekwencje, prowadzi do wypaczenia układu zębów, ponieważ zęby zaczynają się pochylać, chwiać i źle się układać, zagrażając stabilności uzębienia.

Podsumowanie – o zęby należy dbać, z biegiem czasu ścierają się, zużywają, przeżywają stany zapalne oraz potrzebują leczenia endodontycznego. Nie warto unikać dentysty i odkładać leczenia zębów. Może to srogo zemścić się na każdym pacjencie i przyczynić się do wypadania zębów oraz konieczności wcześniejszego zamówienia protezy dentystycznej.

Zęby leczone kanałowo należy przynajmniej raz w roku sprawdzić, prześwietlić i sprawdzić, czy w okolicach korzeni nic się nie dzieje. Dlaczego to robimy? Ponieważ w głębi mogą zachodzić procesy, których gołym okiem wcale nie widać. Z tego powodu wizyty u dentysty powinny wejść w krew każdemu pacjentowi, ponieważ zaniedbania są kosztowne: leczenie kanałowe, wypadanie zębów, konieczność ekstrakcji – to wszystko wynika z zaniedbań i nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Wizyta u dentysty co pół roku albo raz w roku powinna być takim nawykiem, jak mycie zębów po każdym posiłku.

O Autorze

Magda

Witaj! Nazywam się Magda, dołącz do mnie tu na Nowa Uroda, co tydzien nowe artykuły o Medycynie Estetycznej, zabiegach upiększających, makijażu, oraz zdrowego stylu życia.

Dodaj Komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

4 + 4 =