Uśmiech

Korona Porcelanowa – Sposob na Piękne Zęby

Korona Porcelanowa
Korona Porcelanowa

Korona Porcelanowa

Każdy człowiek chce mieć piękne oraz efektowne zęby, bez ubytków, przebarwień i luk. Aby tak się stało należy podjąć jakieś decyzje oraz zadbać o zęby, czyli przede wszystkim wypełnić dziury i uzupełnić ubytki. Jednym ze sposobów na generalny remont uzębienia jest nałożenie koron porcelanowych. Korona zęba jest częścią wystającą nad dziąsła, gdy jest ona uszkodzona, to należy odtworzyć stan pierwotny, czyli zamówić wykonanie korony protetycznej przez specjalistę, czyli protetyka, ale po wizycie u dentysty. Może ona być wykonana z akrylu lub kompozytu – są to korony tymczasowe. Ostateczną jest korona porcelanowa, nazywana inaczej ceramiczną.

Korona porcelanowa jest uzupełnieniem estetyki zęba, ponieważ odbudowuje tkanki zęba. Jej zaletą jest to, że wzmacnia zęby przedtrzonowe i trzonowe. Jest to bardzo specjalistyczna usługa dentystyczna, a korona porcelanowa jest uzupełnieniem, które wykonuje się w laboratorium techniki dentystycznej. Korona może mieć bazę metalową albo ceramiczną. Znane są również korony z tlenku cyrkonu – są one jaśniejsze i naturalniejsze od koron porcelanowych.

Jeśli pacjentowi brakuje kilku zębów to należy wykonać most łączący dwa brzegi zęba i odbudować wyrwane lub utracone w inny sposób zęby. Korony porcelanowe są bardzo precyzyjne, wykonywane poprzez skanowanie komputerowe. Odtwarzanie utraconych tkanek zęba jest niezbędne, dlatego każdy człowiek powinien zadbać o zamówienie koronek – są one estetyczne i eleganckie.

Kiedy zakładać koronę porcelanową?

Korona nakładana jest na ząb, gdy jest on uszkodzony przez próchnicę. Korony przydają się na martwych zębach po leczeniu kanałowym, ponieważ maskują one przebarwienia i wzmacniają kruche tkanki zębów. Każda korona jest dobierana dla danego pacjenta, zgodnie z wymiarami jego zębów. Aby ją założyć trzeba oszlifować ząb w trzech płaszczyznach, czyli zmniejszyć go, dlatego też najczęściej nakłada się koronkę na zęby martwe. Do usunięcia diastemy, czyli szpary między zębami stosuje się tak zwane licówki ceramiczne. Dzięki nim szpara znika, a zęby stają się równe i piękne.

Jak długo trwa założenie korony porcelanowej?

Pacjent przychodzi do dentysty i odbywają się dwa etapy – najpierw przygotowywany jest tak zwany ząb filarowy, szlifuje się go, pobiera odcisk i asekuruje się materiałem tymczasowym. W drugim etapie robi się przymiarkę, a po kolejnym tygodniu zakłada się porcelanową koronę. Na tym kończy się cały proces. Zabiegi przeprowadza się w znieczuleniu i nie są one bolesne.

Jaka jest cena korony porcelanowej?

Koszt korony porcelanowej waha się od 500 do 2000 złotych. Czasem można kupić tańsze korony w ramach tzw. rabatu i wówczas koszt jednej korony może wynieść około 400 złotych. Najtańszym wyborem będzie stalowy łącznik i korona porcelanowa. Od 600 do 1000 złotych kosztuje korona porcelanowa na metalu, a korona pełnoceramiczna kosztować będzie od 1400 do 2000 złotych. Korony powinny wystarczyć co najmniej na pięć lat, a najdłużej na 20 lat. Odpowiednia dbałość o higienę zębów, czyli mycie zębów codziennie i odwiedziny u dentysty co pół roku wpływają na trwałość koronki.

Czy korona porcelanowa jest niezbędna?

Zęby trzeba mieć w komplecie, utrata zęba oznacza konieczność szybkiego uzupełnienia. Zęby z lukami rozsuwają się oraz przechylają, tracą także stabilność. Dochodzić może do próchnicy i psucia się zębów. Trudne staje się jedzenie, zakłócone jest trawienie. Ząb sztuczny może być z porcelany lub złożonego materiału. Korony pełnoceramiczne, czyli wykonane w całości z porcelany, nie mają rusztowania z metalu, ich jakość jest wyższa i są one droższe.

Korony wykonane w pełni z ceramiki kosztują około 2000 złotych, a korony na metalowym rusztowaniu kosztują 500-600 złotych. Najlepsze są stałe implanty, które zrastają się z kością, do nich przykręca się przęsło i do nich mocuje się protezę. Klej do protez nie jest potrzebny. Jednak taki implant jest sporym wydatkiem – kosztuje od 7000 do 10000 złotych. Niewiele osób stać na taki wydatek – nawet na kredyt lub dogodnie rozłożone raty.

Podsumowując, korony porcelanowe przywracają zębom blask i utraconą świetność, dlatego warto zdecydować się na nie. Są one idealnym uzupełnieniem, a jedynym ich mankamentem może być wysoka cena.

O Autorze

Magda

Witaj! Nazywam się Magda, dołącz do mnie tu na Nowa Uroda, co tydzien nowe artykuły o Medycynie Estetycznej, zabiegach upiększających, makijażu, oraz zdrowego stylu życia.

Dodaj Komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

93 − = 92