Skóra

Usuwanie znamion „pieprzyków” atypowych i barwnikowych

Usuwanie znamion "pieprzyków" atypowych i barwnikowych
Usuwanie znamion "pieprzyków" atypowych i barwnikowych

Większość kobiet jest w stanie naliczyć na swoim ciele od kilku do nawet kilkudziesięciu pieprzyków, przebarwień oraz innych znamion atypowych i barwnikowych. Część z nich potrafi dodać uroku jak znany wszystkim pieprzyk Marilyn Monroe. O wiele częściej jednak dochodzi do sytuacji, że zmiany skórne są źródłem kompleksów i mogą być potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia. Z tych właśnie powodów dużo kobiet decyduje się na usuwanie znamion „pieprzyków” atypowych i barwnikowych.

Wskazania do usuwania znamion

  • znamię o niesymetrycznym kształcie i nierównym brzegu
  • nierównomiernym rozkładzie barwy
  • przekraczające średnicę ponad 6 mm
  • nagła zmiana znamienia
  • swędzenie lub krwawienie

W trosce o swoje zdrowie ważna jest profilaktyka i systematyczność, by na bieżąco konsultować z dermatologiem wszystkie zmiany kształtu lub barwy znamion na twarzy, na głowie i z ust. To istotne, ponieważ nawet z pozoru niegroźny pieprzyk z ust potrafi przekształcić się w czerniaka (rodzaj nowotworu skóry). Specjaliści dla większej precyzji posługują się urządzeniami diagnostycznymi, tzw. dermatoskopami. Jednak warto na bieżąco samodzielnie kontrolować stan znamion na podstawie powyższych cech. Pamiętajmy, aby zawsze prosić bliską nam osobę o sprawdzenie, czy nie mamy znamion na głowie, czego z reguły nie dostrzegamy.

Usuwanie znamion i pieprzyków ratuje życie

Usuwanie znamion skórnych typu myszka i pieprzyków dermatolodzy zalecają często w celach zapobiegawczych, gdy znamię narażone jest na czynniki drażniące (np. otarcia i promienie słoneczne). Znamię atypowe lub barwnikowe, które już teraz budzi niepokój i ma cechy zezłośliwienia, wymaga natychmiastowego usunięcia. Metod usuwania znamion jest wiele, a ich wybór uzależniony jest od rodzaju znamienia i powodu jego pozbycia się.

Choć względy zdrowotne wręcz zmuszają do wykonania zabiegu usuwania znamion, to nie wykluczają takiej decyzji względy estetyczne. Do gabinetów medycyny estetycznej często przychodzą panie, dla których pieprzyki na twarzy lub z ust stanowią źródło kompleksów i niezadowolenia.

O Autorze

Kamila

Hej! ♥ Mam na imię Kamila. Jestem pasjonatką zdrowego trybu życia. Uwielbiam wszystko, co związane z naturalnymi kosmetykami. Regularnie biegam, a w wolnych chwilach wspinam się po górach. Jak dla każdej kobiety, tak i dla mnie wygląd jest bardzo ważny, dlatego na bieżąco śledzę wszelkie nowości kosmetyczne. :) Kochani ♥! Zapraszam Was wszystkich do dyskusji, jeżeli macie jakiekolwiek pytania - piszcie śmiało! ↓

Dodaj Komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 + 4 =